HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

Light Yagami

Go down 
AuthorMessage
Chou

Chou

Numarul mesajelor : 1926
Data de inscriere : 2009-01-01

PostSubject: Light Yagami   Sat Jan 03, 2009 2:40 am

Light Yagami este un tînăr extrem de inteligent care urăşte crima şi corupţia din lume. Viaţa i se schimbă drastic atunci cînd descoperă un carnet misterios pe jos, cunoscut ca ,,Death Note" - Carnetul Morţii. Instrucţiunile din acesta spun că numele omului scris în carnet va muri. Light este iniţial sceptic de realitatea înscrisului, crezînd că este doar o glumă. Însă, după ce experimentează cu el şi ucide doi infractori, este forţat să recunoască faptul că acel carnet are puterile prevăzute în el. După întîlnirea cu fostul deţinător al său, un shinigami numit Ryuk, Light plănueşte să devină ,,(Dumne)Zeul unei lumi noi" prin executarea criminalilor.

Odată aflat în posesia carnetului, decide să cureţe lumea de sufletele impure şi care ar duce la auto-distrugerea ei, sau cel puţin păstrarea stării actuale de putrefacţie. Astfel, atrage atenţia lui L, un detectiv renumit, şi încearcă să profite de asta, apropiindu-se de el şi pretinzînd că va ajuta cu investigaţia, în ciuda bănuielilor deja conturate de L în privinţa lui.

Faptul că este un geniu îl face să fie absorbit de ideea că doar el merita puterea de a judeca oamenii şi indirect umanitatea şi de a direcţiona cursul moral al acesteia. Light este considerat oarecum nemilos şi sociopat de cei conştienţi de ceea ce face, deoarece poate ucide fără resentimente sau face lucruri care par diabolice pentru majoritatea, însă el este de părere că face bine şi aduce justiţia în lume. De asemenea, el are şi suporteri, care se dezvăluie prin primele episoade, iar apoi spre sfîrşit, că sînt oameni normali, fericiţi că cineva stîrpeşte răul din lume. După confruntările cu L, el va învăţa să strunească această popularitate în favoarea lui, folosind mentalitatea de turmă a supuşilor săi necunoscuţi.
Back to top Go down
View user profile http://anime-sensation.4rumer.com
Kamishiro

Kamishiro

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 2009-01-10

PostSubject: Re: Light Yagami   Sat Jan 10, 2009 2:23 am

Light: acest personaj m-a impresionat din prima clipa in care l-am vazut si trebie
sa recunosc ca el a fost motivul pentru acre am continuat sa ma uit la
anime.Cea ce imi place cel mai mult este faptul ca Light este prezentat
ca un adevart geniu plictisit de lumea din jurul lui. Dupa ce gaseste
carnetul acesta devine o obsesie pentru el si asa ajunge cel mai mare
criminal in serie intitulat Kira.
Back to top Go down
View user profile
Vizitato
Guest
Anonymous

PostSubject: Re: Light Yagami   Sun Feb 15, 2009 9:14 pm

imi place doar putin personalitatea...si arata bine in anime de cat in film:D
Back to top Go down
Kimi-chan
..::Ben10AlienForceAddicted::..
Kimi-chan

Numarul mesajelor : 333
Data de inscriere : 2009-01-22

PostSubject: Re: Light Yagami   Mon Feb 16, 2009 2:30 am

Prima lui greseala a fost ca l-a omorat pe falsul L (interpretat de
acel criminal ) : astfel, adevaratul L a reusit sa restranga aria de
cautare a vinovatului;
A doua greseala pe care a facut-o l-a costat
mult mai mult : prin uciderea lui Ray Penbar (desi reusise sa treaca in
fata lui drept un elev normal de liceu in anul terminal , il omoara
doar pentru a se razbuna pe el) Logodnica lui ajunge astfel sa
banuiasca niste lucruri care il pun pe Raito in pericol si il determina
sa o ucida si pe ea .
A treia greseala este ca incearca sa il ucida pe L imediat dupa ce
acesta e vazut de Misa . Contactand-o pe fata nu face decat sa ii
confirme lui L banuielile, iar acesta o aresteaza pentru a nu fi ucis .
In final greseala majora a lui Light este ca are o incredere excesiva
in el si ca e sigur ca il va ucide pe L , iar asta il costa in final
viata .
Back to top Go down
View user profile http://naruto-kun.forumotion.com
Sayuri

Sayuri

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 27
Localizare : Majestical Parade
Stare de spirit : happy
Data de inscriere : 2009-04-05

PostSubject: Re: Light Yagami   Mon Apr 06, 2009 1:39 am

Light
- cum am mai zis este o fiinta prezentata prin perfectiune in adevaratul sens al cuvantului, totul este creat cu mare atentie, atat prin grafica unde este prezentat ca fiind un adevarat geniu folosindu-se de multe elemente care arata prefectiunea sa. pentru prima data prezentat ca un copil genial lispit de orice interes pentru ce este in jurul lui si dezgustat de crimele si infractiunile acre se produc in lume in fiecare zi chiar sub ochii nostri. este visator gandindu-se mereu la o lume mai buna din acre sa dispara toti criminali, la o lume guvernata doar de pace si liniste fara criminali dorind sa ii elimine pe acestia fiind el insusi un adevarat criminal. Pe parcursul actiuni lui face foarte multe creseli care trezesc tot mai mult suspiciunile asupra lui cum ca ar fi Kira, trezesc suspiciunile nu numai a lui lawliet cat si a celor din jurul lui. Devine uneori o persoana lipsita de personalitat capabila de a face orice pentru asi atinge scopurile absurde, peofitand pur si simplu de persoanele care sunt in jurul lui (aici ma refer la Misa in primu rand de care a profiutat pana in ultima clipa stiind ca aceasta va face oroce pentru el, apo putem vorbi de Takada cu care s-a intamplat acelasi lucru , apoi Mikami care il considera pe Light un zeu si nu in cele din urma profitand urat de prietenia pe care Lawliet i-a oferito) in final observand inainte de a muri ca ii pare rau de aceste persoane chiar rostind numele fiecaruia, se vedea pe fata lui ca regreta ce a facut si se gandeste la ce bine era cand ra un simpu elev un simplu copil fara aceste griji si fara aceste co pliactii care i-au fost aduse de carnet.
In final votul meu va merge totusi la Light deoarece chiar aregretat chiar daca au fost doar in ultimele clipe dar a regretat ce a fcaut si s-a vazut asta pe fata lui.
Back to top Go down
View user profile http://yune-divinne.blogspot.com
Sponsored content

PostSubject: Re: Light Yagami   

Back to top Go down

Light Yagami
Back to top 
Page 1 of 1